Hepatica forum

100328 - Už kvetou / They are just in flower

Letos začaly podléšky kvést o něco později, kvůli delší zimě jsem zaznamenal první rozkvetlou podléšku na naší okrasné zahradě až 28. března 2010. Byla to moje oblíbená Hepatica nobilis blue - Czech form, kterou mám nejraději.

188.jpg Hepatica nobilis blue plena - Czech form

Hepatica was in  flower this year a little bit later, because of the long winter, I recorded the first flowering Hepatica´s at our Japanese garden on 28 March 2010. It was my favorite Hepatica nobilis blue - Czech form, which I prefer.


100622 - Začátek léta 2010 / Early Summer 2010

Začátek léta 2010 byl o něco chladnější než obvykle a to podléškám svědčí. Zvlášť půvabné jsou červené a bílé variety.

190.jpg Hepatica nobilis var. pyrenaica

189.jpg Hepatica nobilis var. rosea


Novinky - hepatica-pyrenaica

6. června 2011 jsem dostal tento zajímavý dopis :

Vážený pane, se zájmem jsem si přečetl Vaše zajímavé a hezky dokumentované pojednání o podléškách. Nedávno jsem se vrátil z Picos de Europa ve Španělsku a tam na Fuente De na kamenité pláni ve výšce asi 1900 m byly Hepaticy, doufám nobilis. Překvapilo mě, že to bylo na otevřené pláni tak vysoko. S pozdravem, Cedrik Haškovec RNDr. Cedrik Haškovec (PhD.) Oddělení molekulární genetiky (Department of Molecular Genetics) Praha.

192.jpg Oblast nalezené hepatiky v namořské výšce 1900 m

191.jpg Hepatica var. pyrenaica


12.7.2011 Nález plnokvěté podléšky v Brdech

Dobrý den, našel jsem tuhle záhadnou kytičku a dlouho pátral co je zač. Dle Vašich stránek by se mělo jednat o plnokvětou podléšku. Je tomu tak ?

Děkuji s pozdravem

Čechura Stanislav

193.jpg Brdy - nalezená H.n. blue plena.JPG

V r. 2010 potkalo neobvyklé štěstí milovníka Brdské krajiny, pana Stanislava Čechuru, když na svých toulkách v daném regionu našel H.n. blue plena,, tedy plnokvětou formu jaterníku podléšky. s opravdu mimořádně kvalitně vyvedeným květem . Cení se především vybarvenost květu, jeho plnost, pravidelné rozmístění okvětních lístků po celé ploše květu a jejich dokonalé, postupné zmenšování směrem k jeho středu. Gratuluji. Myslím, že by bylo vhodné tuto rostlinu zajistit pro její další bezpečný růst a rozmnožení vegetativní cestou.- aby nám neodešla do květinového nebe. Tam nebude nikomu nic platná. Foto rostliny zveřejnil poprvé pan Stanislav Čechura, na jeho webové stránce o Brdech v r. 2011.

30.7.2011 Editor Ladislav